Kültür - Sanat

Ankara’da Zeka Oyunları Ödül: “MIT”

Bu sene ilk kez düzenlenecek Red Bull Mind Gamers, herkesi yeni bir akıl oyunları dünyasına davet ediyor. 5 Kasım’da başlayıp Aralık ayı ortasına kadar sürecek ilk aşamada katılımcılar, www.redbullmindgamers.com adresinde açık olan oyunlar ile zekâlarını zorlayacak. Online elemlerin ardından Ankara  Şehir Elemesi, 14-16 Kasım tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Kütüphanesi’nde gerçekleşecek. Ankara’daki ikinci yerel elemeler ise 18-20 Kasım arasında Armada Hayat Sokağı’nda düzenlenecek. Yarışmacılar, 4’erli takımlar halinde kendilerini gerçek bir küpün içerisinde bulacak ve bu küp içerisindeki oyunları takım olarak en hızlı sürede çözmeye çalışacaklar. Türkiye elemelerinden zekâ oyunlarını en kısa sürede çözen 4 kişilik takımın katılacağı Red Bull Mind Gamers Dünya şampiyonasında ise kazananlar Boston’a 3 günlük seyahatle MIT Game Lab’de bulmaca tasarım seansına katılma hakkı kazanacak.

Yaratıcılığınızı ve mücadeleci ruhunuzu, zekâ oyunlarıyla birleştirmeye ne dersiniz? Cevabınız ‘Evet’se ilk kez düzenlenecek Red Bull Mind Gamers , sizi zeka oyunlarına davet ediyor. Sanal ortam ve gerçek dünyayı bir araya getiren oyunda yarışmacılar tam anlamıyla zeka oyunları ile karşı karşıya gelecekler. 4’erli takımlar halinde kendilerini gerçek bir küpün içinde bulacak ve bu küp içerisindeki oyunları takım halinde çözmeye çalışacaklar. Zekâ oyunlarını en kısa sürede tamamlayan takım Dünya Finali için Budapeşte biletini kapacak. Dünya Finali yolculuğu öncesi Red Bull Mind Gamers’ın Ankara Şehir Elemesi, 14-16 Kasım tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Kütüphanesi’nde gerçekleşecek. Ankara’daki ikinci yerel elemeler ise 18-20 Kasım arasında Armada Hayat Sokağı’nda düzenlenecek.

5 Kasım’da başlayan Türkiye yerel elemeleri, Aralık ortasına kadar devam edecek. www.redbullmindgamers.com’a girenler Türkiye elemelerine katılmak istedikleri ili seçerek oyunları oynamaya başlayacak. Her il için açılacak online elemelere katılan yarışmacılar ülke elemesinde karşılaşacakları oyunlar için daha hazırlıklı olurken, dereceye giren oyuncular doğrudan Türkiye elemelerinde yer alma fırsatını elde edecek. Dereceye giremeyen yarışmacıların ise Türkiye elemelerinin yapılacağı etkinlik alanlarına gelerek elemelere katılmak için son bir şansı daha olacak.

Türkiye elemelerinde 4’erli takımlar kendilerini gerçek bir küpün içerisinde bulacak. Katılımcılar, zekalarının farklı yönlerini, teknolojinin ve gerçek dünyanın algıları arasında kullanacaklar. Sanal ortamla, gerçek dünyayı bir arada yarışmacılara sunan oyunlarla, katılımcılar zekalarını sonuna kadar zorlayacak. Çeşitli zeka oyunlarını kafa kafaya vererek en kısa sürede tamamlamayı başaran takım Budapeşte’deki Dünya Finali’ne giderek kendilerini gerçek bir evden kaçış oyunu içinde bulacak.

Dünya finalinde kaçış odasından en hızlı zamanda çıkabilen takım ise Red Bull Mind Gamers’ın dünya şampiyonu olacak ve Boston’a 3 günlük seyahat, MIT Game Lab’de bulmaca tasarım seansına katılma hakkı kazanacak.

Bu deneyimi yaşamak isteyenler redbullmindgamers.com adresinden kayıt olabilirler.

Popüler Haberler

Yukarı