Teknoloji

Yerli Elektrikli Otomobil Üretimi için Hacettepe Hız Verdi

ne

Yerli Elektrikli Otomobil için Hacettepe Üniversitesi, tamamen Türk mühendisler tarafından tasarlanıp üretilmesi ve ekonomik olabilmesi için yerli elektrikli otomobilin prototipinin üretimi için de düğmeye bastı.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ), tamamen Türk mühendisler tarafından tasarlanan ve üretilen elektrikli spor otomobilin ardından, elektrikli yerli binek otomobilin ilk prototipini de 2 yıl içinde üretmeye hazırlanıyor.

HÜ Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Engin Tanık, yaptığı açıklama, üniversiteleri tarafından yaklaşık 3,5 yıllık çalışma sonunda üretilen turuncu renkli spor otomobilin (EVT S1) ardından, fiyatı açısından erişimi daha kolay olabilecek binek bir otomobil için çalışma başlattıklarını bildirdi.

“EVT S1 ile elde edilen birikimle halk otomobili üretmek istiyoruz” ifadesini kullanan Tanık, vatandaşların, kalite standardı yüksek ve elektrikle çalışan bir otomobile sahip olabilmeleri için daha büyük bir ekip oluşturduklarını belirtti. Tanık, şu bilgileri verdi: “Fiyatı 50 bin lirayı geçmeyecek, ekonomik ve küçük bir yerli elektrikli otomobil için ön çalışmasını yapmaya başladık.

Günümüzün şartlarında diğer ülkeler ve markalarla içten yanmalı motora sahip otomobil üreterek rekabet edemeyiz. Ancak yerli elektrikli otomobil konusu çok yeni olduğu için dünya devi markalar bile şu anda bocalama içerisindeler. Dolayısıyla Türkiye’de yerli otomobil üretilmek ve satılmak isteniyorsa bu yerli elektrikli otomobil olmak zorundadır.

EVT S1 spor otomobil, gerekli izinleri alındıktan ve bir üretim tesisi kurulduktan sonra seri üretim için hazır olacak. Bu çalışmada oldukça tecrübe kazanan ekibimiz pek çok insanın hayali olan yerli halk otomobilinin de ilk prototipini 2 yıl gibi kısa sürede üretecek durumda ve hevestedir.”

Yorum Yaz

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler

Yukarı