Ankara'da Toplu Taşımaya Zam

Ankara'da Toplu Taşımaya Zam

Yeni artışlara göre, tam bilet 15 TL, öğrenci bileti 7,5 TL ve öğrenci abonmanı ise aylık sınırsız 220 TL oldu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 24 Temmuz 2023 Pazartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere toplu taşıma tarifelerinde artışa gitti. Buna göre, tam bilet 15 TL, öğrenci bileti 7,5 TL ve öğrenci abonmanı ise aylık sınırsız 220 TL oldu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, bu zam kararının zorunlu olduğunu belirtiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"2023 yılı Ocak-Temmuz ayları arasında asgari ücrete yüzde 34 oranında artış yapılmıştır. KDV oranında yüzde 2, ÖTV oranında yüzde 224, motorin litre fiyatında yüzde 40 oranında, bakım-onarım (yedek parça alımı, değişimi vb.) giderlerinde de yüzde 40 oranında artış meydana gelmiştir.

EGO Genel Müdürlüğü, kötü ekonomik koşullarda vatandaşların yanında olabilmek adına bilet ücretlerini düşük seviyede tuttuğu için aylık 300 milyon TL zarar etmekte, bu zarar ABB'nin diğer bütçe kalemlerinden karşılanmaktadır. Sadece son bir hafta içerisinde yapılan akaryakıt zamlarının faturası aylık 300 milyon TL zarara ilave 20 milyon TL olacaktır.

Hükümetin düzenlediği mevzuat gereği ücretsiz ve indirimli taşınan yolcuların toplam taşınan yolcu sayısına oranının yüzde 41'e ulaşmıştır. Her on yolcudan dördü, ücretsiz veya indirimli seyahat hakkından yararlanmaktadır. Bu durum EGO'nun ve özel halk otobüsü işletmelerinin zararını artırmaktadır.

30 büyükşehir belediyesinin Türkiye geneli ortalama kilometre başı tam bilet ücretinin 0,38 TL, öğrenci bilet ücretinin 0,22 TL olduğu bilinmektedir. Ankara'da ise kilometre başı ücret tarifesinin tam bilette 0,26 TL, öğrenci biletinde 0,13 TL olduğu ve bu ücretlerin Türkiye ortalamasının çok altında kaldığı tespit edilmiştir.

Bu nedenle, toplu taşıma girdi maliyetlerini tamamen vatandaşımıza yansıtmadan ancak kuruluşumuzun ayakta kalmasını sağlayacak şekilde makul bir oranda bilet ücret tarifelerinde artış yapılması zorunlu olmuştur."

Ankara Büyükşehir Belediyesi, bu zam kararının toplu taşımanın devamlılığını sağlamak ve vatandaşların ulaşımını kolaylaştırmak için alındığını belirterek, vatandaşların anlayışını beklediklerini söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler