DİSK: Vergide adaletsizlik büyüyor

DİSK: Vergide adaletsizlik büyüyor

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 2024 yılı gelir vergisi tarife dilimlerinin düşük belirlendiğini belirterek, "Vergide adaletsizlik büyüyor" dedi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 2024 yılı gelir vergisi tarife dilimlerinin düşük belirlendiğini belirterek, "Vergide adaletsizlik büyüyor" dedi.

Çerkezoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 2024 yılı gelir vergisi tarife dilimlerinin 30 Aralık 2023 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlattı. Buna göre, ilk gelir vergisi diliminin 110 bin TL olarak belirlendiğini belirten Çerkezoğlu, "Vergi tarife dilimleri yıllardır bilinçli olarak yeniden değerleme oranı ve asgari ücret artışından az artırılmaktadır. Böylece ücretlilerin erkenden bir üst vergi dilimine girmesine ve daha yüksek oranda vergi vermelerine neden olmaktadır" ifadelerini kullandı.

2000 yılında 2 bin 500 TL olan ilk vergi tarife diliminin, yeniden değerleme oranına göre artırılsaydı 2024'te ilk vergi tarife diliminin 288 bin 571 TL olarak uygulanması gerektiğini belirten Çerkezoğlu, "Ancak 2024 için ilk vergi dilimi 110 bin TL olarak saptandı. Yeniden değerleme oranına göre olması gereken ilk vergi tarife dilimi ile mevcut ilk vergi tarife dilimi arasında 178 bin 571 TL'lik bir fark oluştu" dedi.

Çerkezoğlu, "Pek çok ücretli asgari ücret civarında bir ücretle çalışırken ilk vergi tarife diliminin asgari ücret kadar artırılmaması ücretlerin daha erken yüksek oranlarda vergilendirilmesine yol açıyor. 2000 yılında 2 bin 500 TL olan en düşük vergi tarife dilimi asgari ücret artışı kadar yükseltilseydi 2024'te 438 bin TL'yi aşacaktı. Böylece 2024'te 110 bin TL olarak uygulanacak olan ilk vergi tarife dilimi ile olması gereken arasındaki fark 328 bin TL'yi aştı" diye konuştu.

"En düşük vergi tarife dilimi artışının bilinçli biçimde düşük artırılması sonucunda asgari ücretliler ve tüm ücretliler erkenden daha yüksek vergi tarife dilimine girmeye başlayacak" diyen Çerkezoğlu, şunları kaydetti:

"Böylece işçiler büyük kayıplar yaşayacak ve yıl içinde ciddi gelir kayıplarına uğrayacaklar. Yüksek enflasyonun kemirdiği alım gücümüzü bir de vergi tarife dilimleri kemirecek.

Cumhurbaşkanı ilgili mevzuat gereğince ortaya çıkan bu tutarı yüzde 50'sine kadar artırmaya, yüzde 50'sine kadar da indirmeye yetkilidir. Ancak Cumhurbaşkanı bu yetkiyi 2024 yılında da kullanmamış, işçilerin erkenden üst vergi dilime girmesini engellememiştir.

Öte yandan ücretlilerin gelir vergisi oranı da oldukça yüksektir. Bu oran yüzde 10 olarak saptanmalıdır. Bu yönde vergi mevzuatı değişikliği yapılmalıdır. Ayrıca, asgari ücret istisnası vergiden indirim değil, matrahtan indirim yoluyla uygulanmalıdır.

Türkiye'de vergi yükü giderek daha fazla işçilerin, emekçilerin, emeklilerin dar gelirlilerin omuzlarına yıkılmaktadır. Vergide adaletin kantarı her gün biraz daha bozulmaktadır.

DİSK olarak yıllardır sürdürdüğümüz 'Vergide Adalet' mücadelemiz doğrultusunda bir yasa tasarısı hazırladık ve TBMM'ye sunduk. Bu yasa tasarısı önümüzdeki günlerde TBMM gündemine gelecektir.

'Vergide Adalet' için hazırladığımız kanun teklifinin tüm vekillerin oybirliğiyle TBMM'den geçmesi için çağrımızı bir kez daha yeniliyoruz.

İşçi sınıfının gözü kulağı TBMM'de iken DİSK olarak hem mecliste hem meydanlarda bu sürece müdahil olacağız.

Vergide adaleti, gelirde adaleti, ülkede adaleti kazanacağız!

Direne direne kazanacağız!"

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler