Ekmen: "Devlet, Ezidi Vatandaşların Haklarını Neden Koruyamıyor?"

Ekmen: "Devlet, Ezidi Vatandaşların Haklarını Neden Koruyamıyor?"

DEVA Partili Ekmen, Ezidi vatandaşlara yönelik hak ihlallerini içişleri ve adalet bakanlarına sordu: Devlet, Ezidi vatandaşların haklarını neden koruyamamaktadır?”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, hak ihlallerine ve saldırılara maruz kalan, Şanlıurfa Viranşehir’deki Ezidi vatandaşların durumunu İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a “Devlet otoritesi yıllardır süregelen saldırıları neden engellememektedir?” diye sordu.

Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Şanlıurfa Viranşehir’e bağlı Altınbaşak köyünde yaşayan Ezidi vatandaşların maruz kaldığı hak ihlalleri konusunda İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un yanıtlaması için soru önergesi verdi. Ezidi vatandaşların arazilerine ve mülklerine, bazı korucu ailelerin yasadışı bir şekilde el koyduğunu, mal varlıklarına zarar verildiğini ve fiziki şiddete maruz kaldığını belirten Ekmen, bu konuda yeterli önlemlerin alınmadığını ve güvenlik güçlerinin müdahalelerinin yetersiz kaldığını söyledi.

Devletin vatandaşların haklarını koruyamamasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Ekmen, saldırılarda bulunanların korucu olarak görev yaptığına dikkat çekerek, bu durumun görevi kötüye kullanma suçu oluşturduğunu ve devlet görevlileri tarafından korundukları düşüncesini güçlendirdiğini savundu.

 “Mağdur vatandaşların mülkiyet haklarını kullanamamalarının, Ezidi olmalarıyla bir ilgisi var mıdır?”

DEVA Partili Ekmen, soru önergesinde şu sorulara yanıt verilmesini talep etti:

  • Devlet otoritesi, yıllardır süren ve tekrar eden bu saldırıları neden engellememektedir? Devletin kolluk güçleri bunun için yeterli değil midir? Devlet, vatandaşlarının haklarını neden koruyamamaktadır?
  • Faillerin korucu olması ile bu saldırıların etkin bir şekilde durdurulmaması arasında bir bağlantı var mıdır?
  • Saldırganlardan toplumun güvenliğini sağlamakla görevli olan koruculara yönelik olarak, görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle idari veya adli soruşturmalar açılmış mıdır? Eğer açıldıysa, soruşturmalar hangi aşamadadır? Herhangi bir soruşturma yapılmadıysa, bu durumun sebebi nedir?
  • Tarım alanlarının işgali, sulama tesislerinin tahribi, mezarlıklara saldırı, güvenlik kameralarının kırılması gibi süregelen saldırılar karşısında etkin adli tedbirlerin uygulanmamış olması failleri cesaretlendirmekte midir? Kısa süreli gözaltılarla yetinilmesi olağan mıdır? Adli tedbirlerin etkin bir şekilde uygulanması hususunda HSK bir inceleme yapmış mıdır?
  • Mağdur vatandaşların mülkiyet haklarını kullanamamalarının, bulundukları yerde dini bir azınlık grubu mensubu olmaları yani Ezidi olmalarıyla bir ilgisi var mıdır?”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler