Mansur Yavaş, esnaf odalarını ziyaret etti: "Biz büyük bir aileyiz"

Mansur Yavaş, esnaf odalarını ziyaret etti: "Biz büyük bir aileyiz"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, esnaf odalarını ziyaret ederek esnafın sorun ve taleplerini dinledi.

Mansur Yavaş, ilk olarak Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası'nı ziyaret etti. Burada yaptığı konuşmada, "Ben bir esnaf çocuğuyum, esnafımızın yanında olacağız" sözünü hatırlatan Yavaş, "Genel tarzım şu oldu; oturalım, yan yana gelelim, hepinizin daha fazla para kazanması için el birliğiyle çözüm bulalım. Ben şunu rica ettim; 'Yan yana gelin anlaşın, her türlü formüle ben açığım.' 'Birbirinizin ekmeğine el uzatmayın' dedim. UKOME'de seçimden sonra alınan bir kararla bizim çoğunluğumuz da kaldırıldı. İster istemez siyaset işin içine giriyor. Kendi lehine olan kararları çıkartabiliyorlar, böyle de bir zorluğumuz var" dedi.

Pandemi döneminde esnafa yönelik yapılan destekleri anımsatan Yavaş, şunları söyledi:

"Pandemi dönemi yaşadık, ekonomik kriz zaten var. Pandemi döneminde de biz bütün esnafın elimizden geldiğince yanında olduk. İnsanların ayakta kalması için her türlü çalışmayı yaptık. Otobüsçülere destek oluyoruz, dolmuşçulara da destek verelim dedik. Amacımız; siz zarar etmeyin, vatandaş da ucuz binsin. EGO'dan sübvanse ettiğimiz rakam 6,5 milyar lirayı buldu. Zam yapmak kolay ama bu sefer vatandaş binemiyor. Yani iki tarafı da düşüneceğiz. Ne esnaf zarar etsin ne de vatandaş mağdur olsun. Kanunun belirlediği 65 yaş üstüne de uymak zorundayız. Yaptığımız hesaplara göre Ankara'daki taşımacılığın yüzde 40'ı bizde... Dolmuşçuların yaşadığı mağduriyeti biliyorum birçok durakta dolmuş çalışmıyor. Vatandaşın durumu kötü, emeklinin durumu kötü, esnafın da durumu kötü önerilere biz açığız."

Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Murat Yılmazer de Yavaş'a ziyaretleri için teşekkür etti.

Toplu ulaşım belediyelerin asli görevi

Yavaş, Ankara Özel Halk Otobüsçüler Esnaf Odası'nda yaptığı konuşmada, "2019 yılından itibaren, zaten o günlerde de ekonomik sıkıntılar vardı ve artarak devam ediyordu pandemi bunun tuzu biberi oldu. Esnaflardan kira almamak, kiralara zam yapmamak veya kiralarda indirim gibi uygulamalarla para kazanamayan esnafında yanında olduk. Hep birlikte pandemiyi atlattık, ekonomik sıkıntılar devam ediyor. Esnafın durumu ortada... Bir şey yapmamız lazımdı bir şekilde sübvanse etmemiz lazımdı. Toplu ulaşım belediyelerin aslı görevi... En akıllı ulaşım sistemi toplu ulaşım sistemi... Bizim özel otobüslerimiz de bunların önemli bir parçası" dedi.

Hem vatandaşın hem de esnafın önemli olduğunu söyleyen Yavaş, şunları söyledi:

"2013 yılından beri belediyeye hiç otobüs alınmadığı için özel otobüsler olmasa vatandaşı da taşıyamayacak durumdaydık. Bu esnafın ayakta kalması gerekiyordu. Sürekli olarak destekte bulunuyoruz. Ulaşımın her sektörüne destek de bulunuyoruz. Sonuna kadar hem halkı ucuz taşıyacağız hem de esnafı ayakta tutacak çözümler üreteceğiz. Zam yapmak işin en kolayı... İyi bir belediye hem suyu hem ulaşımı en kaliteli ve ucuz şekilde vermek zorundadır. Bugüne kadar yaptığınız çalışmalar için Ankara halkı adına teşekkür ediyorum."

Ankara Özel Halk Otobüsçüler Esnaf Odası (TÖHOB) Genel Başkanı Ercan Soydaş, Yavaş'ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Pandemi başladı, Türkiye'de Belediye Meclisini ilk olağanüstü toplayan Mansur Başkan'ımızdır. Ücretsiz ve indirimli taşıma destekleri devam ediyor. Sektör artık kendini yürütemiyor belediye destekleri ile ayakta kalabiliyoruz. Türkiye genelinde örnek gösterdiğimiz Ankara Büyükşehir Belediyesi idi. Bu esnaf, ayakta kalabildiyse Ankara Büyükşehir Belediyesinin verdiği desteklerle ayakta kaldı" dedi.

Ankara'nın esnafıyla bir araya geldi

ANKESOB'un düzenlediği esnaf buluşması toplantısına katılan Yavaş, Ankara'nın çeşitli ilçelerinden gelen esnafı tek tek dinleyerek taleplerini not aldı.

Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediyesinin esnafı da destekleyen sosyal yardım anlayışını şu sözlerle anlattı:

"Yaptığımız işlerin birçoğu esnafı ilgilendiriyor. Başkent kart çıkardık birinci amacımız sosyal destek alan

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler