Promosyon Ürünleri Sektörü, 2024'te İhracat Seferberliğine Başlıyor

Promosyon Ürünleri Sektörü, 2024'te İhracat Seferberliğine Başlıyor

PROMASİAD, ihracat seferberliğiyle sektörün toplam büyüklüğünü 10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

Promosyon ve Matbaa Sanayici İş İnsanları Derneği (PROMASİAD), 2024 yılı faaliyet planını oluşturmak için Bursa'da bir çalışma kampı düzenledi. Kampta, sektörün 2023 yılı yılbaşı hareketliliği ve 2024 Mart seçimlerinin sektöre etkileri değerlendirildi.

PROMASİAD, 2024 yılında tüm üyelerin katılımı ile ihracat seferberliği başlatacak. Yıl içinde dernek tarafından Fransa, ABD, Azerbaycan, İtalya, Romanya, Dubai ve Meksika'ya ticaret heyet organizasyonları düzenlenecek. Üretici olmayan üye firmaların da en az bir ürün üretimi konusunda teşvik edileceği bir eylem planı hazırlandı. Sanayi Bakanlığı tarafından 20 Aralık tarihinde açıklanan Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi kapsamında belirlenen ürünler üzerinde dernek üyeleri nezdinde yapılabilecek çalışmalar değerlendirildi.

PROMASİAD Genel Başkanı Ömer Karatemiz, değerlendirmesinde 2024 yılı genel olarak iç talebin yavaşlayacağı bir yıl olarak öngörüldüğüne dikkat çekti. Ancak promosyon ve tanıtım ürünleri sektörünün yılın ilk çeyreğindeki seçim hazırlık çalışmaları sebebiyle diğer sektörlerden pozitif olarak ayrışacağını düşündüğünü belirtti.

Karatemiz, "Promosyon ürünleri, adayların kendilerini seçmene tanıtacakları ve mesajlarını en uygun bütçe ile hedef kitleye aktarabilecekleri en etkili reklam mecrasıdır. Bu anlamda bu dönemde sektörümüzün önemli bir hareketlilik yaşayacağını öngörüyoruz" dedi.

Karatemiz, seçim dönemleri sektörün büyümesine çok önemli katkı sağladığını da belirterek, "Türkiye'de 2023 yılı itibarıyla promosyon ve tanıtım ürünleri sektörünün toplam büyüklüğünün yaklaşık 6 milyar dolar civarında olduğunu tahmin ediyoruz. 2024 yılı ilk çeyreği seçim harcamalarının toplam yıllık iş ve üretim hacmimizin yüzde 30'unu oluşturacağını ve yaklaşık 1,5 milyar dolar bir ticaret hacminin oluşacağını bekliyoruz" diye konuştu.

İhracat seferberliğiyle hedef 10 milyar dolar

PROMASİAD, ihracat seferberliğiyle sektörün toplam büyüklüğünü 10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Bu hedefe ulaşmak için dernek, üyelerinin ihracata yönelik kapasitelerini artıracak eğitimler ve destekler sunacak. Ayrıca, yurt dışı pazarlarında sektöre yönelik tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini artıracak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler