"Siyasi Tarihimizin En Kritik Kongrelerinden Biri Olacak"

"Siyasi Tarihimizin En Kritik Kongrelerinden Biri Olacak"

Ebru Günay: Bu kongre bizim açımızdan yeni bir başlangıçtır

Ebru Günay, Yeşil Sol Parti Kongre Hazırlık Komisyonu adına HDP Genel Merkezinde basın toplantısı düzenledi. Günay, açıklamasında "Bu kongre bizim açımızdan yeni bir başlangıçtır" ifadelerini kullandı.

Siyasi tarihimizin en kritik kongrelerinden biri olacak

Bugün Yeşil Sol Parti Kongre Hazırlık Komisyonu adına karşınızdayım. Bildiğiniz gibi partimiz 15 Ekim’de Ankara Atatürk Kapalı Spor Salonunda 4’üncü Büyük Kongresini gerçekleştirecek ve böylece başlattığımız süreç önemli bir aşamaya geçmiş olacak. Kuşkusuz bu kongre süreci bizler açısından büyük anlamlar barındırıyor. Siyasi mücadele tarihimizde her kongremiz elbette büyük bir öneme sahip oldu. Bu kongrelerin hepsine büyük emek ve çabayla hazırlandık, hepsi hem mücadele dinamikleri açısından hem de Türkiye siyaseti açısından çok önemli sonuçlara ve gelişmelere neden oldu. Ama hiç kuşkusuz pek çok açıdan bu kongre siyasi tarihimizin en kritik kongrelerinden biri olacak.
 
Demokratik siyasetin tasfiye edilmeye çalışıldığı bir dönemde kongreyi gerçekleştiriyoruz
 
Birincisi, bu kongreyi çok tarihsel bir eşikte gerçekleştiriyoruz. Dünyada değişim isteyen güçlerle ile statükocu, sağcı, erkek egemen güçlerin kıyasıya mücadele içerisinde olduğu; Ortadoğu’da halkların değişim talebinin kanla bastırılmaya çalışıldığı; Türkiye’de de tekçi, baskıcı, otoriter rejimin partimiz şahsında demokratik siyaseti tümüyle tasfiye etmeye çalıştığı bir dönemde bu kongreyi gerçekleştiriyoruz. Bir yandan toplumun derin ekonomik, siyasi ve sosyal krizlere mahkum edildiği, öte yandan Kürt halkı başta olmak üzere özgürlük, barış, demokrasi, eşitlik ve değişim isteyen bütün toplum kesimlerinin yoğun ve mutlak bir saldırı altında kaldığı bir dönemdeyiz.

Partimiz toplumun değişim talebini yerine getirme sorumluluğunu üstlenmiştir

İktidar; son derece şaibeli ve eşitsiz koşullarda gerçekleşen ve meşruiyeti tartışmalı olan son seçimlerdeki sayısal sonucu da gerekçe yaparak bütün bu saldırılarıyla baskıcı rejimini kalıcılaştırmaya çalışıyor. Açlık ve yoksulluk pençesine alınan, saldırılara maruz bırakılan toplum nefessiz bırakılmış durumda. Bütün bunlara karşı toplumun çok büyük bir çoğunluğu değişim talep ediyor, kendisine dayatılan bu yaşamı reddediyor. Ancak son seçimlerde görüldüğü gibi muhalefet iddiasında olan güçler AKP-MHP rejimine alternatif politika üretmek yerine, onunla özgürlük karşıtı yöntemlerde yarışan, halkın taleplerine kulağını tıkayan, birbiriyle didişen, kayıkçı kavgasına tutuşan bir tutum sergiliyor. Dolayısıyla tarihin bu aşamasında, değişim için bütün şartların kendisini dayattığı ve toplumun canından bezdirildiği bu dönemde partimiz ve siyasetimiz bu tarihsel değişim görevini yerine getirme sorumluluğunu üstlenmiştir.

Halkımızın hak ettiği yaşamın inşası için daha toplumsal ve kalıcı bir mücadeleye ihtiyaç var

Bize yönelik saldırılara, kapatma tehdidine, kumpaslara rağmen halkımızın değişim taleplerini gerçekleştirmek için özellikle seçimlerde her türlü fedakarlığı, her türlü mücadeleyi göstermiş olsak da hedeflediğimiz sonuca ulaşamadık. O yüzden hiçbir muhalefet partisinin yapmadığını yaparak, büyük bir cesaret ve kararlılıkla keskin bir değişim ve dönüşüm süreci başlattık. Toplumsal değişimi kendimizden başlatarak bu sürece hazırlandık. Halkımızın değişim taleplerine öncülük etmek için kendimizden başlayarak radikal bir değişim süreci başlatmış bulunuyoruz. Çünkü biliyoruz ki halkımızın hak ettiği yaşamın inşası için daha toplumsal, daha kalıcı bir mücadeleye ihtiyaç var. Biliyoruz ki böylesine köklü bir değişim sadece eşitsiz, taraflı ve manipülatif seçimlerle sağlanamaz. Elbette seçimler önemlidir ve demokrasilerde meşruiyetin kaynağıdır, ancak eğer halkın gerçek tercihlerini yansıtacak koşullar oluşursa böyledir. Eğer halkın tercihlerine yönelik zorbaca kayyım politikaları devredeyse, sandıkla elde edemediklerini egemenler zor yoluyla elde ediyorsa orada meşruiyetten de halk iradesinden de söz edilemez.

Kongremizin şiarı “Özgürlük İçin Yeniden”

Bu süreci nihayete erdirmek ve yeniden daha güçlü başlamak için yaklaşık 4 aydır kesintisiz bir şekilde ve soluk soluğa bir çalışma yürütüyoruz. Bizim için vazgeçilmez olan halkımızla birlikte bu süreci yürüttük. Başlattığımız eleştiri ve özeleştiri süreci dışarıdan müdahalelere, rotasından saptırma arayışlarına, içini boşaltma hamlelerine rağmen halkımızın engin ferasetiyle ve büyük bir olgunlukla bu aşamaya getirildi. Bu süreçte binlerce toplantı gerçekleştirdik, 30 binden fazla kişiyle görüşmeler yaptık, 10’a yakın çalıştay düzenledik. Oralardan çıkan sonuçları hem Kadın Konferansımızda hem de Büyük Konferansımızda yüzlerce delegemizle tartıştık. İşte şimdi bütün bu aşamalardan süzülen sonuçlar üzerinden kongremizi gerçekleştiriyoruz. Bu kongremizin şiarını “Özgürlük İçin Yeniden” olarak belirledik. Çünkü bu kongreyi iddialaşmanın, kararlılığın, toplumsal değişim ve dönüşüm sürecini tamamlamanın, mücadeleyi toplumsallaştırarak büyütmenin kongresi olarak değerlendiriyoruz.

Bu kongre bizim açımızdan yeni bir başlangıçtır

Bu kongre bizim açımızdan yeni bir başlangıçtır. Bu kongre bizim açımızdan halkımızın siyasete daha etkin katılacağı ve siyasetin öznesi olacağı mekanizmaları kuracağımız bir kongredir. Bu kongre “Jin, Jiyan, Azadî” diyerek dünyayı değiştiren kadınların, geleceği özgürleştirmek için mücadele eden gençlerin, barış isteyen annelerin, evlatlarının akıbetini sorduğu için Galatasaray Meydanında AYM kararına rağmen saldırıya uğrayan Cumartesi İnsanlarının, Gezi’de direnen ve bugün cezalandırılmak istenen toplumun geniş kesimlerinin, “Berxwedan Jiyan e” diyerek yaşamın hiçbir aşamasında boyun eğmeyen Kürt halkının ve direnenlerin kongresidir. Tekrar belirtmek istiyoruz ki bu kongre sadece bir değişim dönüşüm yeniden kararlaşma kongresi değil, aynı zamanda özgürlükle yeniden sözleşeceğimiz kongredir.

Kongrede tüzük değişikliği yapılacak, partimizin ismi ve yönetimi büyük oranda değişecek

Demokratik Cumhuriyetin inşası, demokratik siyaset ve Üçüncü Yol perspektifimiz ve yine bundan sonraki seçimlerde adaylarımızın halk tarafından belirleneceği yeni mücadele yöntemlerine ilişkin aldığımız konferans kararlarına kongremizin onayıyla yeni dönemin yol haritasını belirleyeceğiz. Kongremizde biraz önce bahsettiğim tartışmalar ve alınan konferans kararlarına bağlı olarak tüzük değişikliği de yapılacak. Partimizin ismi değişecek, yönetimi büyük oranda değişecek.

Kongremizi on binlerce insanın katılımıyla en görkemli haliyle gerçekleştireceğiz

Kongremiz aynı zamanda tarihsel önemine denk bir şekilde görkemli ve coşkulu bir kongre olacak. On binlerce insanın bu tarihsel ana tanıklık etmesini ve bu sürecin son aşamasındaki yenilenmenin parçası olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Halkımızın da bu yönlü talepleri var elbette. Bu yüzden bir aydan fazla bir süredir Ankara’da çok daha büyük bir salon arayışımız vardı. Ne yazık ki Arena ve Stadyum başta olmak üzere istediğimiz gibi bir salon bulamadık. Ancak istediğimiz büyüklükte olmasa da Atatürk Kapalı Spor Salonunda da on binlerce insanın katılımıyla bu kongreyi yine en görkemli haliyle gerçekleştireceğiz. Bir kez daha salonlara sığmayacağız. Tıpkı 2000’lerde olduğu gibi on binler sokaklara taşacak ve onların iradesiyle bu kongreyi gerçekleştireceğiz.

Kongremize yurt içinden ve dışından 600’den fazla konuk davet edildi

Teknik hazırlıklarımız devam etmektedir. Mutabakat Komisyonumuz ve yerellerde kurulan ilgili birimler yönetimde yer alacak arkadaşlarımızın başvurularını almaya başlamıştır. Özgürlük ve gelecek kaygısı taşıyan herkes bu partiyi daha büyütmek ve ileriye taşımak talebiyle yönetimlerimizde yer almak istiyor ki bu da partimizin umut olarak görüldüğünün en büyük göstergesidir. Kongremize yurt içinden ve yurt dışından 600’den fazla konuk davet edildi. Kongremiz mücadele edenlere ev sahipliği yapacak, önceki kongrelerimizde olduğu gibi bir kez daha enternasyonalist buluşmanın mekanı haline gelecektir.

Değişim talep eden herkesi Özgürlük İçin Yeniden şiarıyla partimizle buluşmaya çağırıyoruz  

Biz heyecanlıyız, coşkuluyuz, kararlıyız; bu yürüyüşü zafere ulaştırma konusunda irademiz tamdır. Bu sürecin bütün aşamalarında yer alan halkımız kendi renkleriyle, sesiyle, talebiyle bu kongrede yer alacaktır. Bir kez daha bu kongrede kim olduğumuzu, ne olduğumuzu, neleri başarabildiğimizi dostlarımıza da karşıtlarımıza da göstereceğiz. İddiası olan, kaygısı olan ve değişim talep eden herkesi “Özgürlük İçin Yeniden” şiarıyla partimizle buluşmaya çağırıyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler