Ankara"da Servis Ücretlerine Yüzde 70 Zam

Ankara"da Servis Ücretlerine Yüzde 70 Zam

Servis ücreti tarifesinin 15 Ağustos’ta güncelleneceğini dile getiren Elmadağlı, akaryakıt dışında diğer maliyet kalemlerinin de artış gösterdiğine dikkat çekti.

Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası (ASİO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Elmadağlı, yeni dönemde servis ücretlerine yüzde 60-70 civarında bir zam yapmayı planladıklarını söyledi.

Akaryakıtta ÖTV’nin motorinde ve benzinde litre başına 5 lira ve LPG’de ise 4 lira artırılmasının ardından gelen zamlarla birlikte motorinin litresi 34 liraya, benzinin litresi ise 36 liraya kadar yükseldi. Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası (ASİO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Elmadağlı, akaryakıta gelen zamların 15 Ağustos itibarıyla servis ücretlerine yansıyacağını söyledi.

Elips Haber'de yer alan habere göre, servis ücretlerine yüzde 60-70 civarında bir zam yapmayı planladıklarını aktaran Elmadağlı, akaryakıt dışında sanayi giderlerinin ve şoför maaşlarının arttığına dikkat çekerek zamların devam etmesi durumunda dönem ortasında servis ücretlerine yeniden zam yapılabileceğini sözlerine ekledi.

Elmadağlı, şu anda yıllık servis ücret tarifesinin 0 kilometreden 3 kilometreye kadar 6 bin 115 lira, 3 kilometreden 6 kilometreye kadar 6 bin 740 lira, 6 kilometreden 10 kilometreye kadar 7 bin 790 lira, 10 kilometreden 15 kilometreye kadar 9 bin 65 lira, 15 kilometreyi aşan her kilometre için de 190 lira olduğunu söyledi.

Servis ücreti tarifesinin 15 Ağustos’ta güncelleneceğini dile getiren Elmadağlı, akaryakıt dışında diğer maliyet kalemlerinin de artış gösterdiğine dikkat çekerek, “Akaryakıt dışında bandrollerimiz arttı. Hem de bu yıl için iki sefer ödenecek. Sanayi giderlerimiz anormal derecede arttı. Arabanın akü, lastik, yağ, bakım ve onarım masrafları arttı. Sanayiye gittiğinizde oradaki bütün kalemler 2-3 kat arttı. Ağırlıklı giderlerimizden şoför masraflarımız asgari ücretin artmasıyla birlikte yükseldi. Gelen her zam kullandığımız her şeyin fiyatını bir yıl içerisinde 2 kat arttırdı. Sonuçta bunlar bizim ana giderlerimiz. Mesela sıfır araç, yeni araç değişikliğine gidildiğinde bu rakamlar 2 kat attı. Geçen yıl 500 bin lira olan bir araç bu yıl 1 milyon 500 bin liraya çıktı. Ya da 1 milyon olan bir araç, bu yıl 2 milyon 500 bin lira civarına çıktı. Bu giderler bizi oldukça yoruyor. Daha doğrusu şu anda araç yenileyemiyoruz, araç bulunmuyor” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler