Kiraz Üreticilerinin Sorunları Meclis'e Taşındı

Kiraz Üreticilerinin Sorunları Meclis'e Taşındı

DEVA Partili Hasan Karal, Niğde’nin Ulukışla İlçesinde ürettikleri ürünü maliyetinin çok altında satmak zorunda kalan kiraz üreticilerinin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Karal, Niğde’nin Ulukışla İlçesinde ürettikleri ürünü maliyetinin çok altında satmak zorunda kalan kiraz üreticilerinin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı.

Karal, Niğde'nin Ulukışla ilçesindeki kiraz üreticileri, maliyetlerinin altında fiyata kiraz sattıklarını belirterek, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'ya soru önergesi verdi.

Önergede, Türkiye'nin dünya kiraz üretiminde ilk sırada yer aldığı, ancak üreticilerin artan maliyetler, kısa hasat dönemi ve olumsuz hava koşulları gibi birçok etken nedeniyle her geçen yıl sıkıntılı hasat dönemi yaşadığı belirtildi.

Kiraz üreticileri, ilaçlama, sulama, çapalama, işçilik maliyeti, akaryakıt fiyatlarının yüksek olması dolayısıyla bu yıl 18 ila 25 lira arasında kilo başı bir maliyete sebep olan kirazın tüccarların inisiyatifine bırakıldığını ifade etti.

Niğde'nin Ulukışla ilçesinde, 18 ila 25 TL arasında maliyeti bulunan kirazlarını satamamaktan şikayetçi olan ilçeye bağlı Darboğaz köylüleri, Ulukışla - Pozantı arasındaki E-90 karayolunu çift yönlü olarak trafiğe kapatarak ürettikleri kirazı yola dökmüştür. Kiraz tüccarlarının 10-15 TL fiyatlarla satın aldığını belirten köylüler, emeklerinin karşılığını alamadıklarını belirterek 1 yıl boyunca yetiştirdikleri ürünlerini toplamama kararı almış, meyvesini ağaçta bırakmak zorunda kalmıştır.

Milletvekili Hasan Karal, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'ya, "Maliyetinin çok altında fiyatla kirazını satmak zorunda kalan çiftçilerin mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik herhangi bir acil planlama var mıdır? Dünyadaki kiraz üretiminin 5’te 1’ini karşılayan ülkemizde kirazın stratejik bir ürün olarak ele alınmasına yönelik bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz? Ürettiği ürünün fiyatı ile maliyeti arasında sıkışan kiraz üreticilerine, artan maliyetlerinin karşılanması için teşvik planlaması var mıdır? Toplandıktan hemen sonra muhafaza edilmesi gereken kirazın daha uzun ömürlü hale gelmesi için üreticilerin talepleri doğrultusunda soğuk hava depoları, paketleme, işleme, gibi entegre teknolojik tesislerin desteklenmesine yönelik herhangi bir çalışma var mıdır? Akaryakıt, işçilik, ilaç, gübre, çapalama gibi maliyetlerle başa çıkmaya çalışırken maliyete bakılmadan fiyatlandırmada tüccarların inisiyatifine bırakılan kiraz üreticilerinin mağduriyet yaşamaması için hangi tedbirler planlanmaktadır?" şeklinde sorular yöneltti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler